Wyspy Kanaryjskie – gdzie najlepiej pojechać?

Każda z 7 wysp Kanaryjskich oferuje coś zupełnie innego. Czym różnią się wyspy między sobą i gdzie najlepiej pojechać?

Wyspy Kanaryjskie to grupa siedmiu hiszpańskich wysp u wybrzeży Maroka na Oceanie Atlantyckim. Znane są również jako „Wyspy Wiecznej Wiosny”, ponieważ znajdują się w strefie równikowej i przez cały rok cieszą się subtropikalnym klimatem. Są popularnym miejscem turystycznym ze względu na ciepły klimat, z ponad 8 milionami odwiedzających każdego roku. Są hiszpańską wspólnotą autonomiczną, a każda wyspa ma swój niepowtarzalny charakter. Wyspy Kanaryjskie – gdzie najlepiej pojechać?

Wyspy Kanaryjskie – gdzie najlepiej pojechać?

Wstępne informacje o wyspach

Wyspy Kanaryjskie zostały odkryte przez Europejczyków w 1402 r., ale osiedlono się tam dopiero w 1496 r., kiedy na Lanzarote przybyli osadnicy z Andaluzji. Osadnicy szukali wyspy do uprawy trzciny cukrowej i słyszeli o żyznej ziemi od innych Europejczyków, którzy odwiedzili ją wcześniej. Była to jedna z pierwszych prób europejskiej kolonizacji poza Europą.

Wyspy Kanaryjskie leżą około 140 km na zachód od kontynentu afrykańskiego i około 1000 km na wschód od Europy kontynentalnej. Klimat jest subtropikalny bez pory suchej, ale z dużą ilością opadów w miesiącach zimowych. Wyspy Kanaryjskie są trzecią co do wielkości wyspą Oceanu Atlantyckiego i mają ponad 3000 km linii brzegowej. Wyspy Kanaryjskie dzielą południową granicę z Marokiem. Od północy graniczy z Saharą Zachodnią, a od zachodu dzieli ją Hiszpania.

Lanzarote czy warto
Krajobraz Lanzarote

Niezależnie od tego, czy jest to wyjazd z rodziną, we dwoje, z przyjaciółmi, czy nawet samotnie, Wyspy Kanaryjskie są pełne atrakcji. Te wyspy słynące z plaż z czarno-białym piaskiem Cię uwiodą.
Ale którą wybrać spośród 7 wysp archipelagu? Siedem wysp tworzących Wyspy Kanaryjskie ma różne cechy geograficzne i klimat, dlatego przed dokonaniem rezerwacji lotu ważne jest, aby wiedzieć, dokąd chcesz się udać.

Teneryfa – na wakacje pełne wrażeń i zabawy

Teneryfa krajobraz

Najpopularniejszym wyborem turystów jest Teneryfa, która słynie z rozrywkowych kurortów z zabawą do białego rana oraz luksusowych obiektów z mnóstwem atrakcji dla dzieci. Krajobraz wyspy jest bardzo zróżnicowany: od pieknych piaszczystych plaż, poprzez zielone lasy aż po wulkaniczne wybrzeże. Teneryfa ma również wiele naturalnych miejsc, takich jak Park Narodowy El Teide i Park Narodowy La Gomera.

Lanzarote – plaże i wulkany

Wyspy Kanaryjskie – gdzie najlepiej pojechać?

Lanzarote stanowi wyraźny kontrast z Teneryfą. Wyspa słynie z czarnych plaż żwirowych i niesamowitych wulkanicznych krajobrazów. Wartym odwiedzenia miejscem jest Park Narodowy Timanfaya, gdzie księżycowe tło sublimuje na horyzoncie ogrom Oceanu Atlantyckiego. Co więcej, wyspa skierowana jest również do miłośników sztuki i wina: Muzeum Sztuki Współczesnej César Manrique lub winnica w La Geria zachwycą koneserów.

Gran Canaria – różnorodność

Wyspy Kanaryjskie – gdzie najlepiej pojechać?

Gran Canaria jest najbardziej rozległą wyspą w Hiszpanii, zajmuje ponad 84% powierzchni, co oznacza, że ma wiele do zaoferowania. Na północy leży Las Palmas, stolica i największe miasto archipelagu. Jest domem dla pół miliona mieszkańców, co czyni go jednym z najważniejszych miast Hiszpanii. Stolica oferuje niezapomniane zakupy, życie nocne i wiele rzeczy do zrobienia.

Booking.com

Najlepsze miejsca na Wyspy Kanaryjskie to La Gomera i La Palma. Wyspy te są rajem dla miłośników przyrody, wędrowców i poszukiwaczy przygód, którzy chcą odkrywać wyspy w spokoju, bez tłumów ludzi i ruchu na drogach. To idealna alternatywa między wspaniałymi krajobrazami i wszelkiego rodzaju aktywnościami. Trochę w duchu Teneryfy – mniej imprezowej i zatłoczonej – ta wyspa oferuje piękną różnorodność przyrodniczą. Wydmy Maspalomas to ciekawostka, której nie można przegapić. Pomiędzy uroczymi hotelami i dużymi kompleksami przy plaży, wyspa jest idealna na spokojne pobyty. Do odkrycia są również stuletnie zamki i stanowiska archeologiczne.

Fuerteventura – mekka dla sportów wodnych

7 dni na Fuertaventura
Wyspy Kanaryjskie – gdzie najlepiej pojechać?

Fuerteventura ma duży atut: to tutaj znajdują się najpiękniejsze plaże Wysp Kanaryjskich. Złoty piasek, czarne kamyki, małe zatoczki, miłośnicy krajobrazów i bezczynności nie znajdą lepszych. Wiele krętych dróg biegnie wzdłuż wysokich klifów z widokiem na Atlantyk. Dzięki silnemu wiatrowi Fuerteventura jest również idealnym miejscem dla miłośników sportów na deskach, takich jak kitesurfing czy windsurfing.

Bez względu na to, jaką wyspę wybierzesz, z pewnością zachwycą Cię piękne plaże, nietypowy krajobraz oraz masa atrakcji, zarówno dla miłośników sportów wodnych, jak i lądowych.