La Toussaint - Wszystkich Świętych we Francji

La Toussaint – Wszystkich Świętych we Francji, podobnie jak w Polsce, obchodzony jest 1-go listopada. Uroczystości rozpoczynają się wieczorem 31 października mszą i kończą po północy, który jest we Francji dniem ustawowo wolnym od pracy.

Co znaczy Toussaint?

Słowo „Toussaint” jest skrótem od „wszystkich świętych”, a dzień ten powstał jako katolicki festiwal ku czci znanych i nieznanych. Obchodzenie tego święta rozpoczęto już w II-gim wieku kiedy chrześcijanie czcili tych, którzy zmarli jako męczennicy. Początkowo katolicy pamiętali swoich zmarłych 2 listopada. W ten sposób dokonali rozróżnienia między Toussaint (Dzień Wszystkich Świętych) i „Upamiętnienie zmarłych wiernych” (Dzień Wszystkich Dusz). Ale dla rodzin, które nie przestrzegają tradycji katolickiej, pierwszy dzień stał się dniem pamięci. W VIII wieku papież Grzegorz III został pobłogosławiony w kaplicy w Rzymie w imieniu wszystkich świętych i od tego czasu obchodzono je każdego roku 1 listopada. Papież Grzegorz IV następnie nakazał obchodzić ten dzień na całym świecie.

2 listopada we Francji

Następny dzień, 2 listopada, to dzień poświęcenia i modlitwy za zmarłych. W praktyce Francuzi o udają się do grobów bliskich, aby zostawić bukiety chryzantem (chrysanthèmes in French). Cmentarze zamieniają się w radosne i kolorowe miejsca dzięki setkom pozostawionych tam kwiatów.

La Toussaint - Wszystkich Świętych we Francji
La Toussaint – Wszystkich Świętych we Francji
photo: https://www.vidiguides.com/

Chryzantemy we Francji

Chryzantema, podobnie jak w Polsce, ma również nierozerwalny związek z tym świętem. Nie wiadomo dokładnie od kiedy związana jest z grobami. Jedną z teorii jest pierwsza rocznica po zakończeniu pierwszej wojny światowej, kiedy rząd francuski odwiedzał groby obywateli Stanów Zjednoczonych. Wybrano wtedy te kwiaty na złożenie na grobowcach. Inna teoria mówi, że chryzantemy zostały wybrane ze względu na ich znaczenie. W języku kwiatów chryzantemy oznaczają miłość i długie życie.

Wakacje La Toussaint

Okres Wszystkich Świętych we Francji to kolejna okazja do wakacji, które trwają wtedy 2 tygodnie. We wszystkich szkołach daty świąt Wszystkich Świętych są identyczne. Rozpoczynają się w sobotę 19 października 2019 r. I kończą w poniedziałek 4 listopada 2019 r. Wiele rodzin wyjeżdża wtedy na wakacje lub do rodziny, aby spędzić wspólnie ten czas.

Muszę przyznać, że ta tradycja jak najbardziej przypomina naszą polską.

A jakie są inne dni wolne i święta we Francji w 2022 roku?

Przeczytaj także: Co zaskoczy Cię we Francji?