Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Udało się Wam kupić bilety na Tomorrowland i w końcu spełnia się Wasze marzenie, żeby być na tym festiwalu? Miliony ludzi na całym świecie Wam zazdroszczą! Spodziewacie się niesamowitych wrażeń, super muzyki i niezapomnianych dni? Zapewniam Was – będzie dużo lepiej niż myślicie! Tomorrowland – wszystko, co trzeba wiedzieć.

Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku
Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Kup jedyny na polskim rynku przewodnik po Tomorrowland! Poznasz sekrety pozwalające zwiększych szansę na kupno biletów, przeczytasz dokładny opis wszystkoch rodzajów pakietów i biletów na Tomorrowland, dzięki czemu wybierzesz ten najbardziej Ci odpowiadający. Znajdziesz listę obowiązkowych rzeczy do zabrania ze sobą do miasteczka kampusu, wiele wskazówek dotyczących przygotowania przed wyjazdem. Poznasz wszystkie szczegóły dotyczące przyjazdu na kamping, jego organizacji oraz aktywności, które odkryjesz na miejscu. Dowiesz się jak wygląda festiwal, co koniecznie zrobić przed wyjazdem i jak ominąć kolejki do wejścia. Podaję szczegółowy opis wszystkich scen planowanych na rok 2022. Bonusowo w przewodniku znajdziesz także informacje o walucie Tomorrowland oraz przykładowe ceny na miejscu.

Dla zdezorientowanych, którzy nigdy nie słyszeli takiego słowa, parę informacji na wstępie. Tomorrowland to największy na świecie festiwal muzyki elektronicznej, który odbywa się w miasteczku Boom, koło Antwerpii, w Belgii.  Część z Was pewnie myśli: “muzyka elektroniczna, eee to nie dla mnie”.  Jednak nawet jeśli nie przepadacie za takim typem rytmów, szczerze polecam przyjazd na Tomorrowland. Nie jest to typowe “umc umc”, ale miksy najlepszych piosenek ever. Ogólnie mówiąc to festiwal, bo tysiące najlepszych na świecie Djów i ludzi z całego globu przybywają w jedno miejsce posłuchać wspólnie muzyki i dobrze się bawić. Ale Tomorrowland to dużo więcej niż festiwal. To przeżycie. To doświadczenie. To styl życia. To niepowtarzalny klimat. To momenty, do których będziecie wracać przez wiele miesięcy czy nawet lat.

 

Bilety.

Zdobycie biletów zazwyczaj nie jest łatwe. No, chyba że jest się z Belgii albo ma się tam rodzinę. Połowa puli biletów trafia właśnie tam, więc szanse na ich kupno są całkiem spore. Dla innych nacji pozostaje czekanie w kolejce na stronie internetowej i dużo szczęścia. A kiedy można kupić bilety? Już w styczniu (2 tydzień) trzeba zarejestrować się na stronie Tomorrowland, że jest się chętnym do zakupu biletów. Wprawdzie mamy na to parę dni, ale warto się pospieszyć, bo 20 pierwszych osób z każdego kraju ma gwarantowane 4 bilety! Oprócz tego, spośród tych 20 osób losowany jest zwycięzca, który będzie ambasadorem swojego kraju na festiwalu i ma, razem z towarzyszącymi mu osobami, gwarantowane miejsce na polu namiotowym ambasadorów, które znajduje się zaraz przy wejściu do obozu (super miejscówka, bo jest blisko na festiwal!). 

Miesiąc po rejestracji dostajemy swojego linka na mejla (każdy ma innego linka) i w dniu sprzedaży biletów (początek lutego) wchodzimy przez tego linka i czekamy na swoją kolej do zakupu biletu. Najszybciej “schodzi” pakiet biletów na cały festiwal + camping. Później można dokupić pojedyńcze dni, ale to już nie to samo przeżycie… Aby poczuć całą atmosferę Tomorrowland najlepiej być w obozie!

Jeśli nie udało się Wam kupić biletów podczas głównej sprzedaży to można się jeszcze zapisać na listę oczekujących, w tym roku właśnie tak zdobyłam bilet 🙂

Fontanna w miasteczku, Tomorrowland

Jak się przygotować przed wyjazdem?

Tomorrowland – wszystko, co trzeba wiedzieć. Mamy bilety z campingiem i jesteśmy pewni, że czeka nas niesamowita przygoda, ale nie do końca wiemy co ze sobą wziąć. I tutaj chciałam oszczędzić wam wielu pytań, które widzę na różnych grupach i podać parę istotnych informacji na temat obowiązkowych rzeczy do zabrania oraz wyglądu obozu.

Przede wszystkim potrzebny wam będzie nieprzemakalny namiot (co roku pada), ciepłe ciuchy, materac i śpiwór do spania. Niby to jest lato, zawsze przedostatni weekend lipca (od dwóch lat także ostatni weekend lipca czyli 2 weekendy przy czym bilety są ważne na jeden zjazd), ale w nocy jest mega zimno, a deszcz nie pomaga  (w Belgii często pada). Jeśli nie macie możliwości wzięcia ze sobą namiotu czy materaca, bo mieszkacie daleko albo lecicie samolotem, to wszystkie potrzebne rzeczy możecie bez problemu dostać na miejscu. W tamtym roku miałam niekompletny namiot i zakupiłam namiot dwuosobowy już na campingu (za około 70€ ). Można tam także napompować materac za 1 perłe (waluta Tomorrowland – 1,6€= 1 perła).

Bar na wodzie na Tomorrowland

Mieszkam w Paryżu, więc dojazd samochodem do Boom zajmuje 4 godziny, ale nawet z Polski opłaca się jechać samochodem, bo wtedy jest się w stanie zabrać więcej rzeczy i wydać mniej kasy na miejscu. Jeśli macie ten luksus, to polecam zabranie paru przydatnych rzeczy, takich jak: rozkładane krzesła, np. takie wędkarskie (lub dmuchaną kanapę), duży namiot (żeby można sobie spokojnie siedzieć w jego przedsionku w czasie posiłków czy po powrocie z koncertów), oraz zapasy jedzenia i alkoholu. Wszystko to można wnosić bez ograniczeń na teren campingu, pod jednym warunkiem – ze względu bezpieczeństwa zabronione są szklane opakowania czy szklane butelki (alkohol można przelać do plastików i wnosić na teren campingu). No i z tym wnoszeniem to też nie takie hopsiup – parking znajduje się w dość dużej odległości, więc chodzenie 10 razy do samochodu nie będzie przyjemne. W tamtym roku kupiłam składany wózek na kółkach, żeby zabrać więcej na raz i było to całkiem pomocne.

Wejście na Tomorrowland

Jak wygląda przyjazd na camping?

Wejście na teren Dreamville czyli naszego kampusu jest możliwe już od czwartku od godziny 11.00 rano. Z lotniska w Brukseli można się dostać bezpośrednio autobusem albo jechać do centrum miasta, wsiąść w pociąg i podjechać na dworzec w Boom. Przyjeżdżając samochodem podążamy za znakami w zależności od tego, który parking zakupiliśmy albo na który chcemy jechać. Parking trzeba wykupić wcześniej i już w czerwcu otwarta jest sprzedaż. Przygotujcie się na kilkugodzinne stanie w korku do wjazdu na teren campingu, bo większość ludzi przyjeżdża w tym samym czasie. W momencie zaparkowania samochodu zostawiamy go w tym samym miejscu przez cały festiwal, jeśli wyjedziecie i chcecie wrócić, trzeba znowu zapłacić. Parking znajduję się jakieś 500 metrów od wejścia na teren kampusu, ale stamtąd trzeba jeszcze przejść przez całe miasteczko, żeby dotrzeć na pole namiotowe, także odległości są spore, zwłaszcza z manelami. Dobrze jest się przygotować i zabrać wózek na kółkach, żeby sobie włożyć kilka rzeczy albo spakować się w duży plecak. Generalnie na pewno trzeba iść 2-3 razy do samochodu, żeby się zabrać. No chyba, że nie będziecie mieć dużo ciuchów ani alkoholu czy jedzenia i większość kupicie na miejscu.

Dreamville, Tomorrowland
Tomorrowland wszystko, co trzeba wiedzieć

Po co być już w czwartek? Przede wszystkim, żeby na spokojnie tam dotrzeć, rozbić namiot i w piątek od rana być gotowym na impreze. Ale…jeśli macie bilet do Dreamville to dostajecie eksta jeden dzień zabawy, tak zwane The Gathering (Zbiórka)! To znaczy, że na terenie kampusu już w czwartek odbędzie się kilkugodzinny koncert tylko dla osób z campingu, w tamtym roku gwiazdą wieczoru był Yves V.

The Gathering na Tomorrowland
The Gathering na Tomorrowland czyli pierwszy dzień imprezy tylko dla osób z campingu

Jak uda się wam dotrzeć już na teren, to wchodzicie przez bramę “Welcome Home” i będziecie kierowani do swoich części obozu. Istnieje kilka Dreamville, w zależności od ceny, miejsca są w różnych odległościach od festiwalu. Najtańszy i najbardziej popularny to Magnificent Green, gdzie przychodzimy z własnym namiotem itd. (Istnieją też domki z basenem i inne super wygody…). Pole namiotowe jest sukcesywnie powiększane, to znaczy, pierwsze osoby rozkładają się najbliżej miasteczka i mają ograniczone pole taśmą i co chwilę jest ono zwiększane przez osoby trzymające tę taśmę. Zawsze jest tylko kawałek do rozłożenia się albo pozostaje poczekać aż powiekszą przestrzeń. Teren jest ograniczony, więc osoby tam pracujące poprzez stopniowe udostępnianie kawałka trawy na namioty, upewniają się, że dla każdego znajdzie się miejsce.

Scena główna na Tomorrowland
Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Jak wygląda kampus?

Tomorrowland to miasteczko, a nie jakiś tam obóz. Organizacja jest naprawdę na wysokim poziomie. Jest to miasto ze swoją walutą, codzienną gazetą, sklepami, restauracjami, dyskoteką, fryzjerem i strefą relaksu. Z kampusu możecie wychodzić kiedy tylko chcecie, jeśli musicie iść do samochodu na przykład albo do miasteczka Boom. Wejście na sam festiwal jest trochę bardziej rygorystyczne. Posiadacze pakietu Dreamville mogą wchodzić na festiwal od godziny 12.00 (tak, już wtedy zaczynają się koncerty!) i w razie wyjścia powrót możliwy jest najwcześniej o godzinie 17.00. Jak “”zaśpicie” to można wejść maksymalnie do godziny 22.00, póżniej to już tylko kolejnego dnia. Jeśli macie Full Madness Pass czyli wejście na wszystkie dni festiwalu bez obozu, to można wejść tylko raz w ciągu dnia i nie ma możliwości wyjścia i powrotu (tylko wyjście).

Smok na wodzie na Tomorrowland

Trochę informacji o miasteczku.

W miasteczku kampusu znajduje się Lild czynny od 6 rano do 23 wieczorem, dyskoteka działająca do 3 nad ranem, restauracje czynne całą noc, sklep z pamiątkami, fryzjer czy strefa relaksu, ale to tylko kilka z dostępnych opcji. Na terenie pola namiotowego, co kilkanaście metrów znajdują się toalety i prysznice. Można znaleźć bezpłatny prysznic na zewnątrz oraz płatny, znajdujący się w budynkach. Cena takiego prysznica zależy od godziny. Większość ludzi kąpie się rano, więc wtedy cena jest wyższa, a kolejka większa – wydaje mi się, że wtedy kosztuje to 4 perły. Ja kąpałam się koło godziny 12 czy 13 za 1 perłę i bez kolejek. Jako że nie ma prądu na terenie kampusu, jedynie w łazienkach można podłączyć swoją suszarkę czy prostownicę, ale tam kolejki są zawsze – dziewczyny szykują się na wyjście i tam się malują. Niedaleko prysznicy są też grile oraz stoliki, gdzie można zjeść swój posiłek.

Lidl w miasteczku, Tomorrowland
Lidl w miasteczku, Tomorrowland

Co robić w kampusie?

Już od 10 rano na terenie pola namiotowego usłyszycie muzykę, w końcu po to ta impreza. Będziecie zachęcani do skorzystania z zajęć gimnastycznych, tanecznych czy siłowni – wszystko to znajduje się zaraz obok was. W tamtym roku pierwszego dnia rano wybrałam się do CHILL ZONE i trafiłam na zajęcia karate prowadzone przez jednego z DJów 🙂 Tam też można odpocząć na hamakach, coś przekąsić, a przede wszystkim podłączyć telefon. Generalnie polecam zabranie własnego power banka, ale to pewnie nie wystarczy na cały festiwal, więc albo można podładować telefon właśnie tam albo wypożyczyć power banka na miejscu. Kosztuje to 10 czy 15 pereł, ale po jego rozładowaniu można bezpłatnie wymienić na naładowanego, a na koniec festiwalu go całkiem zwrócić i otrzymać część kasy z powrotem (chyba 10 pereł). Możecie też zabrać go do domu jako pamiątkę, taki power bank ma logo Tomorrowland!

Zajęcia karate w strefie relaksu na Tomorrowland
Zajęcia karate w strefie relaksu na Tomorrowland

Perła – waluta Tomorrowland.

Jak na każdy szanujący się nawet najmniejszy kraj przystało, Tomorrowland ma swoją walutę, perłę. Jest to jedyna waluta, którą można płacić na terenie kampusu, jak i festiwalu. Jedna perła to równowartość około 1,6 € czyli 6,7 zł. Dokładny przelicznik podawany jest w następujący sposób – 20 € to 12,5 perły. Pereł nie ma w obrocie, musimy je załadować na bransoletkę i płacić jedynie bransoletką. Najmniejsza kwota, jaką możemy załadować to 20 €. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem na festiwal wpłacić sobie przez internet chociaż 60 € na swoją bransoletkę, aby mieć na bieżące wydatki. Można później jeszcze doładować ją na terenie festiwalu gotówką lub kartą, ale tam zawsze są kolejki. Jeśli zostaną wam niewykorzystane perły, musicie poprosić o ich zwrot do połowy sierpnia (przez internet).

Strefa relaksu na Tomorrowland, Chill zone
Strefa relaksu na Tomorrowland, Chill zone

Festiwal

Droga z obozu na festiwal zajmuje około 20 min od bramy wejściowej. W zależności od tego, jak daleko będzie wasz namiot, trzeba liczyć co najmniej 20 kolejnych minut na dojście do bramy. Rozłożenie terenu jest po prostu takie – pole namiotowe, miasteczko, brama, droga na festiwal, festiwal. Trochę odległości do pokonania jest. Na drogę można zabrać alkohol czy jedzenie, ale tego nie można już wnosić na festiwal.

Gotowa na festiwal Tomorrowland
Gotowa na festiwal Tomorrowland

Impreza odbywa się w godzinach od 12.00 do 1.00. Teren jest przeogromny. Przejście z jednego na drugi koniec zajmuje więcej niż godzinę, szczególnie, że po drodze można napotkać wiele interesujących rzeczy. Przy wejściu na festiwal od strony kampusu jest największa scena i przy niej polecam być przede wszystkim wieczorem, bo wtedy grają tam najlepsze gwiazdy i jest tam największe show. Idąc dalej, przez cały teren festiwalu, zobaczyć możecie conajmniej 15 innych scen z różnym typem muzyki (elektro, trance, techno) i zawsze strefy jedzenia oraz alkoholu niedaleko. Część scen jest cakowicie krytych i w razie deszczu właśnie tam jest większość ludzi. W tamtym roku padało przez 2 dni po parę godzin, ale na szczęście rozdawano pelerynki przeciwdeszczowe 🙂 Każda scen ma inny motyw i są one naprawdę przepiękne. Polecam zwiedzić wszystkie!

Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku
Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Drugie wejście znajduje się od strony diabelskiego młyna, ale tamtędy wchodzą ludzie, którzy przyjeżdżają z innych miejscowości. Zarówno obóz, jak i koncerty, odbywają się w belgijskiej miejscowości Boom, 17 kilometrów od Antwerpii. W czasie całego festiwalu dojazd do większych miast jest całkiem znośny i jeśli śpicie w Antwerpii czy Brukseli to z festiwalu jeżdżą darmowe autobusy na dworzec w Boom i jest bardzo dużo dodatkowych pociągów do tych miast.

Scena główna na Tomorrowland w 2017 roku

Jesli myślicie iść na festiwal o 12.00 i wrócić na obiad albo drzemkę do kampusu, to życzę powodzenia, mi się to nigdy nie udało. Jest po prostu tylko rzeczy do zobaczenia, tyle muzyki do posłuchania, że nie ma się czasu na odpoczynek czy siedzenie w obozie. Pamiętajcie o godzinach powrotu – jedynie do 22.00 można wejść na festiwal. Wszystko co potrzebne znajdziecie na terenie festiwalu. Ja po prostu wychodziłam około 15.00 z obozu i zostawałam już do końca imprezy. Po powrocie na teren kampusu można jeszcze iść tam na dyskotekę, muzyka gra do 3 nad ranem 🙂 No a później na after party do jednego z namiotów nowych znajomych…

Scena na Tomorrowland

Jeszcze kilka istotnych informacji:

 • za 6 € + 5 € zwrotnej kaucji można wynająć szafkę na kosztowności
 • drogi na terenie festiwalu i obozu są oświetlone
 • jak dostaniecie swoją bransoletkę to musicie ją spersonalizować przez internet
 • w razie zgubienia bransoletki należy to zgłosić, podać numer waszej bransoletki i dostaniecie nową
 • piwo kosztuje 3 perły
 • najmniej wydacie około 100€, ale wszystko zależy od ilości alkoholu i jedzenia jakie zakupicie na festiwalu
 • aparaty fotograficzne i kamery są dozwolone
 • selfie sticki są zabronione
 • polecam zabrać flagę Polski, dużo ludzi ma flagi i naprawdę super to wygląda
 • nie polecam szpilek czy innych niewygodnych butów, tam się naprawdę dużo chodzi!
 • Tomorrowland ma swoją aplikację, gdzie nie tylko możecie sprawdzać line up na poszczególnych scenach, ale też znaleźć lokalizację swoich znajomych
Tomorrowland
Tomorrowland informacje

Serdecznie polecam chociaż raz w życiu wybranie się na Tomorrowland, to nie tylko niesamowita zabawa, ale przede wszystkim niezapomniane wrażenia, które na zawsze pozostaną z wami!

Tomorrowland przewodnik
Tomorrowland przewodnik

Dlaczego Tomorrowland to najlepszy festiwal na świecie?

Poniżej jeszcze pare fotek z najlepszego doświadczenia w życiu: