Klify w Etretat

Szukacie pomysłu na spędzenie weekendu pod Paryżem? Proponuję wybrać się do Etretat i Hawr, uroczych miasteczek w Normandii.

Weekend pod Paryżem – Etretat

Etretat w Normandii
Etretat w Normandii

Etretat było niegdyś skromną rybacką wioską, która w XIX wieku stała się znanym kurortem nadmorskim. Nieskazitelnie białe klify i żwirkowate plaże sprawiły, że jest to jedno z wiodących miejsc odwiedzanych przez turystów.

Etretat plaża
Etretat plaża

Znani malarze, jak Gustave Courbet, Eugène Boudin i Claude Monet przyczynili się do jego reklamy, jednocześnie uwieczniając to niesamowite miejsce. Wielu francuskich pisarzy, jak Maupassant i Gustave Flaubert było wiernych temu miejscu.

Etretat widoki
Etretat widoki z góry

Widoki jak z bajki, przepiękna plaża, urocze nadmorskie knajpki. Etretat, nadmorski kurort położony 200 km od Paryża, pozwoli wam przenieść się do zupełnie innej scenerii.

Klify w Etretat
Klify w Etretat

Obowiązkowo wejdźcie na górę jednego z klifów, aby podziwiać niesamowity krajobraz i błękitno-niebieskie morze. Wejście może być trochę męczące, ale za to rezultat jest nieziemski!

Etretat widoki
Etretat widoki

W Etretat znajdują się także niesamowite ogrody, których niestety nie udało mi się zwiedzić.

Etretat w Normandii
Etretat w Normandii

Weekend pod Paryżem – Hawr

35 min drogi od Etretat, dotrzecie do Hawr ( fr. Le Havr). Jeśli nie macie samochodu, to dojazd transportem publicznym z Paryża do Hawr jest także wygodny, bo pociągi odjeżdżają co 2 godziny z dworca Saint Lazare.

Hawr, Normandia
Hawr, Normandia

Le Havre znajduje się na skraju Kanału La Manche i jest najbardziej zaludnioną gminą Normandii. To jeden z największych portów zarówno we Francji, jak i w Europie. Obecnie stanowi ono ważny ośrodek handlowy i kulturalny kraju oraz bazę marynarki wojennej.

Hawr, Normandia
Hawr, Normandia

Miasto odegrało ważną rolę w Bitwie o Normandię i zostało praktycznie całkowite zniszczone w trakcie II wojny światowej, a jego odbudowa trwała aż do 1964 roku. Rekonstrukcja, której podjął się August Perre, jest wybitnym przykładem powojennej architektury i urbanistyki. Centrum Hawru zostało w 2005 wpisane na światową listę dziedzictwa narodowego UNESCO.

Lunch w Normandii
Lunch w Normandii

Hawr nie jest bogatym w zabytki architektoniczne, ale ma ciekawe centrum. Warto odwiedzić Katedrę Notre Dame, kościół Saint-Joseph czy kościół św. Michał. W okolicach znajduje się Perła Hawru, jeden z najciekawszych europejskich mostów – Pont de Normandie. Został on ogłoszony najpiękniejszym podwieszanym mostem na świecie. Oddany do użytku w 1995 r. , ma największą rozpiętość przęseł wśród podwieszanych mostów ( 856 m ).

Most Normandii
Most Normandii

Hawr oferuję rozległą plażę, świeże nadmorskie jedzenie oraz ciekawe atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W lecie całe życie skupia się przy plaży, więc od razu udajcie się tam, aby w pełni skorzystać z uroków le Havr!

Przeczytaliście: Weekend pod Paryżem – Etretat i Hawr.