Kiedy jechać do Paryża?

Zapraszam na spacer po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża – Montmarte. Jakie miejsca musisz tutaj koniecznie zobaczyć? Spacer po Montmarte.

Moulin Rouge

Kultowy paryski kabaret to bez wątpienia must see na liście zwiedzania paryskiej dzielnicy Montmarte. Kabaret powstał w dawnym młynie, któremu zawdzięcza swoją nazwę – moulin rouge oznacza czerwony młyn. Na jego dachu znajduje się charakterystyczny czerwony wiatrak, który jest znakiem rozpoznawczym tego miejsca.

Montmarte zwiedzanie
Montmarte zwiedzanie

Ściana Kocham Cię

Le mur des je t’aime czyli Ściana Kocham Cię to kafelkowa powierzchnia o wielkości 40m2 ze słowem “kocham Cię” napisanym we wszystkich językach świata! Brzmi super, prawda? I takie robi wrażenie! Takie miejsce jak “Ściana Kocham Cię” z oczywistych powodów musiało powstać w Paryżu.

Co zobaczyć na Montmarte

Le Vrai Paris

Kawiarnia Le Vrai Paris to przepięknie ozdobione kwiatami miejsce, w którym warto zatrzymać się na lampkę wina lub kawkę. Ja również uwielbiam ich danie mules-frites.

Plac Pigalle

„Najlepsze kasztany są na Placu Pigalle”? Może kiedyś były, ale teraz kasztanów tam nie znajdziesz. Plac został nazwany na cześć osiemnastowiecznego rzeźbiarza, Jeana-Bapitiste Pigalle’a. To tutaj w XIX i XX wieku spotykała się paryska bohema całej Europy, a tymi uliczkami przechadzał się Hemingway czy Picasso. Na placu Pigalle znajdziesz pyszną restaurację Bouillon Pigalle serwującą dania francuskie w bardzo przystępnych cenach, w której bez wątpienia warto zjeść.

Café de 2 Moulin

Café de 2 Moulin to kawiarnia w tradycyjnym stylu serwująca klasyczne francuskie potrawy. To miejsce jest z pewnością najbardziej znane z filmu „Amelia”.

Dom Van Gogha

Vincent van Gogh mieszkał ze swoim bratem, Theo, w latach 1886-1888 przy 54 Rue Lepic w Montmartre. Mieszkanie znajdowało się na trzecim piętrze. Paryskie lata Vincenta są postrzegane jako krytyczne dla jego artystycznego rozwoju, gdy przechodził od ciemnej palety do żywej. Podczas gdy Van Gogh mieszkał przy rue Lepic, namalował dwa obrazy przedstawiające widok z okna jego sypialni.

Zwiedzanie Montmarte
Zwiedzanie Montmarte

La Maison Rose

Różowy dom to kawiarnia otwarta od ponad 100 lat. Miejsce, w którym bywało wielu artystów, jak Picasso, Albert Camus, Suzanne Valadon i Maurice Utrillo oraz wielu innych pisarzy i malarzy. Obecnie w La Maison Rose nadal można zjeść dobre ciasto i napić się kawy, ale to głównie turystyczne miejsce, niezbyt odwiedzane przez samych paryżan.

Le Moulin de la Galette

Nazwa tej restauracji wiąże się z piękną historią. Otóż dziewiętnastowieczni właściciele i młynarze, rodzina Debrayów, wypiekali ciemny chleb, galette. Ta nazwa, razem z chlebem, stały się tak popularne w Paryżu, że restauracje wraz z wiatrakiem nazwano w ten sam sposób. W XIX wieku Le Moulin de la Galette stanowił rozrywkę dla paryżan szukających rozrywki, dobrego wina i chleba z mąki zmielonej przez widoczny wiatrak. Artyści tacy jak Renoir, van Gogh i Pissarro uwiecznili Le Moulin de la Galette na swoich obrazach; prawdopodobnie najbardziej godnym uwagi był świąteczny obraz Renoira, Bal du moulin de la Galette.

Kawiarnia Le Consulat

Le Consulat Café znajduje się na Rue Norvins, która kojarzy się ze słynnym artystą Vincentem Van Goghem. Kawiarnia otwarta jest od dziesięcioleci, dzięki czemu na przestrzeni lat była świadkiem wielu zmian w okolicy. Wejdź do środka, a znajdziesz menu z typowymi francuskimi winami, obszerną listę napojów i mnóstwo dań kuchni francuskiej, a także mnóstwo uroku vintage.

Słynne schody przy stacji metra

Stacja metra linii 12 Lamarck-Caulaincourt to jedno z najbardziej instagramowych miejsc Paryża. Stacja pojawiła się także w filmie Amelia.

Plac du Terte

Place du Tertre to plac znajdujący się zaledwie kilka ulic od bazyliki Sacré Cœur na Montmartre. To miejsce z wieloma artystami ustawiającymi codziennie swoje sztalugi dla turystów. To tutaj można zrobić sobie portret lub karykaturę pijąc kawę w lokalnej kawiarni. Place du Tertre przypomina czasy, kiedy Montmartre był mekką sztuki nowoczesnej. Na początku XX wieku mieszkało tam wielu malarzy, w tym Pablo Picasso. Według mnie to miejsce idealnie oddaje paryski klimat.

Spacer po Montmarte – Place du Terte

Bazylika Sacre Coeur

Bazylika Sacre-Coeur powinna bez wątpienia znaleźć się na twojej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Paryżu. Jest to nie tylko przepiękny kościół katolicki, ale także miejsce wielu pielgrzymek. Oprócz tego położona jest na wzgórzu, w najwyższym miejscu Paryża, skąd rozciąga się niesamowity widok na stolicę Francji.

Zwiedzanie Montmarte

Montmarte to nie tylko najbardziej romantyczna i artystyczna dzielnica Paryża. Bez wątpienia to także jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w stolicy Francji, gdzie każdy znajdzie dla siebie wiele atrakcji.

Zapraszam także na spacer po Montmarte na Youtube:

Spacer po Montmarte