Francja - obostrzenia w związku z koronawirusem od sierpnia

Jakie obostrzenia będą obowiązywać we Francji od początku sierpnia 2021 roku? Zmian dotychczasowych restrykcji będzie dużo, dlatego lepiej je znać. Francja – obostrzenia w związku z koronawirusem od sierpnia.

Obecne obostrzenia panujące we Francji

Od 9 czerwca 2021 r. złagodzono szereg ograniczeń: godzina policyjna przesunięta na 23:00, a później całkowicie zniesiona, ponowne otwarto restauracje i cafes, poluźniono restrykcje w sklepach, kinach, muzeach oraz zrezygnowano z obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. O tej fazie pisałam w maju tutaj.

W związku z szybko rozprzestrzeniającą się falą wariantu Delta, w niektórych regionach Francji te obostrzenia mogą się różnić i ciągle zmieniać. Kilka dni temu wprowadzono znowu godzinę policyjną na terenach graniczących z Hiszpanią, a w Nicei nakazano nosić maseczki. Dlatego wybierając się do danego regionu Francji, warto sprawdzić restrykcje tam panujące. Natomiast od 1-go sierpnia zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które będą obowiązywały w całym kraju.

Francja – obostrzenia w związku z koronawirusem od sierpnia

Już od kilku dni, aby wejść do miejsc kultury czyli muzeów, kin czy teatrów trzeba posiadać tzw. pass sanitaire czyli która od sierpnia obowiązywać będzie praktycznie w każdej zamkniętej powierzchni we Francji. Oznacza to, że bez niej nie można będzie wejść do restauracji ani ogródków restauracyjnych, centrów handlowych, barów. Zacznie ona być również obowiązkowa w samolotach, pociągach (TGV, Intercités) i autobusach międzyregionalnych w przypadku podróży dalekobieżnych. Oprócz tego wybierając się np. do szpitala ze swoim chorym partnerem czy rodzącą żoną, nie zostaniemy wpuszczeni do szpitala.

Pass sanitaire – co to takiego?

Pass sanitaire można przetłumaczyć jako przepustka zdrowotna, karnet zdrowotny. Jest to cyfrowy lub papierowy dowód, że nie jesteśmy chorzy lub już jesteśmy zaszczepieni na covid-19. Cyfrowo można to potwierdzić za pośrednictwem francuskiej aplikacji TousAntiCovid lub posiadać papierowe potwierdzenie naszej sytuacji zdrowotnej, spośród następujących trzech:

  1. Szczepienia, pod warunkiem posiadania przez pełnego harmonogramu szczepień: – 7 dni po wstrzyknięciu 2-giej dawki szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca- 4 tygodnie po wstrzyknięciu Johnson & Johnson -7 dni po wstrzyknięciu 1-szej i jedynej we Francji dawki szczepionek u osób, które przeszły covida
  2. Dowód negatywnego testu datującego krócej niż 48 godzin na „przepustkę zdrowotną”uprawniającą do wstępu na ważne wydarzenia i maksymalnie 72 godziny na kontrolę na granicach
  3. Wynik pozytywnego testu RT-PCR, świadczącego o wyzdrowieniu z Covid-19 krócej niż 6 miesięcy

Źródło: https://www.gouvernement.fr/pass-sanitaire-toutes-les-reponses-a-vos-questions

Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie do Francji, to warto wziąć pod uwagę nowe obostrzenia, które mogą bardzo utrudnić wyjazd nie posiadając przepustki zdrowotnej.

Full Width Centered