Francja - obostrzenia w związku z koronawirusem od sierpnia

Jakie obostrzenia będą obowiązywać we Francji od początku sierpnia 2021 roku? Zmian dotychczasowych restrykcji będzie dużo, dlatego lepiej je znać. Francja – obostrzenia w związku z koronawirusem od sierpnia.

Obecne obostrzenia panujące we Francji

Od 9 czerwca 2021 r. złagodzono szereg ograniczeń: godzina policyjna przesunięta na 23:00, a później całkowicie zniesiona, ponowne otwarto restauracje i cafes, poluźniono restrykcje w sklepach, kinach, muzeach oraz zrezygnowano z obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. O tej fazie pisałam w maju tutaj.

W związku z szybko rozprzestrzeniającą się falą wariantu Delta, w niektórych regionach Francji te obostrzenia mogą się różnić i ciągle zmieniać. Kilka dni temu wprowadzono znowu godzinę policyjną na terenach graniczących z Hiszpanią, a w Nicei nakazano nosić maseczki. Dlatego wybierając się do danego regionu Francji, warto sprawdzić restrykcje tam panujące. Natomiast od 1-go sierpnia zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia, które będą obowiązywały w całym kraju.

Francja – obostrzenia w związku z koronawirusem od sierpnia

Już od kilku dni, aby wejść do miejsc kultury czyli muzeów, kin czy teatrów trzeba posiadać tzw. pass sanitaire czyli która od sierpnia obowiązywać będzie praktycznie w każdej zamkniętej powierzchni we Francji. Oznacza to, że bez niej nie można będzie wejść do restauracji ani ogródków restauracyjnych, centrów handlowych, barów. Zacznie ona być również obowiązkowa w samolotach, pociągach (TGV, Intercités) i autobusach międzyregionalnych w przypadku podróży dalekobieżnych. Oprócz tego wybierając się np. do szpitala ze swoim chorym partnerem czy rodzącą żoną, nie zostaniemy wpuszczeni do szpitala.

Pass sanitaire – co to takiego?

Pass sanitaire można przetłumaczyć jako przepustka zdrowotna, karnet zdrowotny. Jest to cyfrowy lub papierowy dowód, że nie jesteśmy chorzy lub już jesteśmy zaszczepieni na covid-19. Cyfrowo można to potwierdzić za pośrednictwem francuskiej aplikacji TousAntiCovid lub posiadać papierowe potwierdzenie naszej sytuacji zdrowotnej, spośród następujących trzech:

  1. Szczepienia, pod warunkiem posiadania przez pełnego harmonogramu szczepień: – 7 dni po wstrzyknięciu 2-giej dawki szczepionek Pfizer, Moderna, AstraZeneca- 4 tygodnie po wstrzyknięciu Johnson & Johnson -7 dni po wstrzyknięciu 1-szej i jedynej we Francji dawki szczepionek u osób, które przeszły covida
  2. Dowód negatywnego testu datującego krócej niż 48 godzin na „przepustkę zdrowotną”uprawniającą do wstępu na ważne wydarzenia i maksymalnie 72 godziny na kontrolę na granicach
  3. Wynik pozytywnego testu RT-PCR, świadczącego o wyzdrowieniu z Covid-19 krócej niż 6 miesięcy

Źródło: https://www.gouvernement.fr/pass-sanitaire-toutes-les-reponses-a-vos-questions

Jeśli wybierasz się w najbliższym czasie do Francji, to warto wziąć pod uwagę nowe obostrzenia, które mogą bardzo utrudnić wyjazd nie posiadając przepustki zdrowotnej.

Jeśli wybierasz się do Paryża to pobierz darmowy przewodnik po tym mieście:

Full Width Centered